Skip til primært indhold

Koordinatorer og koordinatorudvalg

I Region Syddanmark er der ansat 9 uddannelseskoordinatorer samt 4 yngre almenmedicinske uddannelseskoordinatorer (DYNAMU'er).

Koordinatorer og DYNAMU'er

Praksisområdet er i Region Syddanmark opdelt i 4 geografiske områder. 

Sønderjylland

Uddannelseskoordinatorer:
Formand for koordinatorerne, praktiserende læge Kim Agerholm Brogaard, kab@dadlnet.dk 
Praktiserende læge Jesper Schumann, Schumann71@hotmail.com 

DYNAMU:
Uddannelseslæge Trine Roos Stenberg, trine_bonde@hotmail.com 

Fyn

Uddannelseskoordinatorer: 
Praktiserende læge Erling Bo Jacobsen, erling.jacobsen@dadlnet.dk 
Praktiserende læge Torsten Rahbek Rudbæk, trahbek@hotmail.com
Praktiserende læge Mats Frostberg, nrlyn.mf@gmail.com

DYNAMU:
Uddannelseslæge Simon Grøn, simon.groen@me.com 

Sydvestjylland

Uddannelseskoordinatorer:
Praktiserende læge Sys Melchiors, sys@melchiors.dk 
Praktiserende læge Mette Egebjerg, mette.egebjerg@gmail.com 

DYNAMU: 
Uddannelseslæge Christian Quaade Michelsen, c_quaademichelsen@hotmail.com 

Lillebælt

Uddannelseskoordinatorer:
Praktiserende læge Anne Louise Ove Holm-Hansen, Annelouise@holmhansenmail.dk
Praktiserende læge Lise Kolby, kolbylise@gmail.com 

DYNAMU:
Uddannelseslæge Charlotte Amalie Settergren Buhl, charlotte.a.buhl@gmail.com 

Koordinatorudvalget for almen medicin

Koordinatorudvalget består af uddannelseskoordinatorerne og DYNAMU'er for de 4 områder. Specialets lektorer i medicinsk pædagogik deltager i møderne ad hoc.

Udvalget sekretariatsbetjenes af specialets sagsbehandler

Du kan læse mere om koordinationsudvalgets opgaver i dette kommissorium

APPFWU02V