Gå til indhold
Gå til forsiden

Den Lægelige VidereuddannelsepilPædagogisk udviklende funktionpilOversigt over lektorernes fordeling af UAO og specialer

Oversigt over lektorernes fordeling af UAO og specialer

Oversigt over lektorernes interne fordeling af UAO og specialer

Du er velkommen til at tage kontakt til den/de lektorer i medicinsk pædagogik, som er tilknyttet dig og dit speciale. Kontaktoplysninger finder du ved at klikke her.

 

Speciale Lektor for UAO og specialet Sagsbehandler
Almen medicin Anne-Karina og Helle I Anette Grum-Nymann/Camilla Jagd/Mikael Giødesen
Neurologi Martin Claus Østergaard
Psykiatri Martin Lone Flø
B&U Anne-Karina Lone Flø
Arbejdsmedicin TEAMET Claus Østergaard
Samfundsmedicin TEAMET Lone Flø
Oto-rhino-laryngologi Helle I Mikael Giødesen
Gynækologi-obstetrik Anne-Karina og Helle I Marika Dalsgaard Aagaard
Dermato-venerologi* Anne-Karina Mikael Giødesen
Pædiatri Anne-Karina og Helle I Marika Dalsgaard Aagaard
Akut medicin Martin Mikael Giødesen
TEAM 1 består af Anne-Karina Abel Torkov, Martin Hulgaard og Helle Ibsen
Endokrinologi Lasse Gitte Kristensen
Gastroenterologi og Hepatologi Lasse Claus Østergaard
Geriatri Hans Lone Flø
Hæmatologi Hans Claus Østergaard
Infektionsmedicin Hans Gitte Kristensen
Kardiologi Lasse Gitte Kristensen
Lungesygdomme Lasse Gitte Kristensen
Nefrologi Hans Claus Østergaard
Reumatologi Lasse Claus Østergaard
Klinisk Onkologi Hans Lone Flø
Klinisk basisuddannelse Lasse/Hans Mikael Bruun/Marika Dalsgaard Aagaard
TEAM 2 består af Lasse Bugge og Hans RI
Klinisk biokemi Thomas Marika Dalsgaard Aagaard
klinisk Farmakologi* Thomas Mikael Bruun
Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin Amrit Claus Østergaard
Klinisk Genetik* Amrit Lone Flø
Klinisk Immunologi* Jesper Lone Flø
Klinisk Mikrobiologi Jesper Claus Østergaard
Retsmedicin* Amrit Mikael Giødesen
Radiologi Amrit Lone Flø
Patologisk Anatomi og Cytologi Amrit Marika Dalsgaard Aagaard
Ortopædisk kirurgi Jesper Mikael Bruun
Karkirurgi

Thomas

Mikael Bruun
Kirurgi Thomas Helle Guldager Aaskoven
Neurokirurgi* Amrit Marika Dalsgaard Aagaard
Oftamologi Amrit Mikael Bruun
Anæstesiologi Thomas Mikael Bruun
Plastikkirurgi* Jesper Mikael Giødesen
Thoraxkirurgi* Thomas Mikael Giødesen
Urologi Jesper Lone Flø
TEAM 3 består af Jesper Durup, Thomas Hertel og Amrit Rai

 

* ved speciale betyder landsdækkende.

 

 

 


Siden er sidst opdateret 21-1-2022

Adresse: Boulevarden 76, 3. sal, 7100 Vejle, EAN 5798002571035 Personref cal@rsyd.dk. Email: videreuddannelsen@rsyd.dk   Tilgængelighedserklæring